انتشار كتاب"فهرست نسخ خطی فارسی کتابخانه دانشگاه مرکزی دانشگاه ارزروم "

با همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ارزروم و همکاری  بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک ارزروم فهرست نسخ خطی فارسی کتابخانه دانشگاه مرکزی دانشگاه ارزروم منتشر شد .

کتب خطی به‌عنوان سابقه فرهنگی یک ملت در جوامع متمدّن محسوب می‌شوند. کشور ترکیه یکی از کشورهای اسلامی است که منابع مخطوط بسیاری از فرهنگ و تمدّن اسلامی در آن باقی‌مانده و در کتابخانه‌های این کشور نگهداری می‌شود. در میان این کتب، کتاب‌های فارسی بسیاری یافت می‌شود که در طول قرون اخیر به آن کشور انتقال‌یافته و در گنجینه‌ها و کتابخانه‌های آنجا موجود است. شناسایی و بررسی این آثار مخطوط نقش مهمّی در پژوهش‌های تاریخی و ادبی مربوط به ایران و فارسی‌زبانان ایفا می‌کند. در این پژوهش فهرست کتابخانه دانشگاه ارزروم ترکیه تنظیم گردیده است.

ازجمله نسخه‌ها و کتب مهمی که در این مجموعه وجود دارد می‌توان به ترتیب شماره به کتب ذیل اشاره نمود:

<10>جنگ موجود در این مجموعه که اشعاری از شعرای کمتر شناخته‌شده در آن موجود است.

 <11>کتاب جوهر الجواهر از روح‌الله بن عبدالله قزوینی که در خصوص شناخت سنگ‌ها است و با توجه به سال کتابت محتمل است به خط مؤلف باشد.

<22> نسخه‌ای از رساله در عروض و فن شعر به لحاظ تاریخ کهن‌ترین نسخه موجود در این مجموعه است.

 <29>کتاب شرح‌حال عرفی اشاره نمود که به شماره 142 این کتابخانه است. این شرح‌حال از جهت نایاب بودن جزو نسخ منحصربه‌فرد این مجموعه است.

<30> کتاب گلشن اسرار در شرح گلشن راز شیخ محمود شبستری از مؤلفی ناشناس است.

<34> نام کتاب: قواعد الهدایه (فارسی- رمل) از هدایت‌الله منجم شیرازی که به لحاظ کتابت در زمان مؤلف حائز اهمیت می‌باشد.

<47>مثنوی معنوی. تاریخ کتابت آن 847 ق است و به لحاظ تاریخ کتابت و محل نگهداری و احتمالاً محل کتابت جزو نسخی است که قابل توجه چرا که قریب به قونیه محل وفات و دفن مولوی است.

<52>منطق‌الطیر عطار نیشابور که به لحاظ تاریخ کتابت که 808 قمری است مورد توجه می‌باشد.

شیوه کار فهرست بر اساس کاربرگة کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران است. این فهرست به‌صورت توصیفی تحلیلی به بررسی نسخه‌های فارسی موجود در کتابخانه ارزروم می‌پردازد. تنظیم سرشناسه‌ها بر اساس ف‍ه‍رس‍ت‌ م‍س‍ت‍ن‍د اس‍ام‍ی‌ م‍ش‍اه‍ی‍ر و مؤلف‍ان صورت پذیرفته است. در این فهرست، کتاب‌ها به ترتیب حروف الفبا تنظیم و شماره بندی گردیده است. نمایه پایانی فهرست نیز ارجاع به شماره هر کتاب می‌باشد که شامل نام کتاب، مؤلفان و کاتبان می‌باشد.

منبع:وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارزروم

 
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.