ضرورت تشکیل مرکز فرهنگی ایران و مجارستان

 

به گزارش ستاد امور رسانه‌ای و خبری سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، یانوش کوواچ سفیر مجارستان (17 اردیبهشت) با حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: با تشکیل مرکز فرهنگی بین ایران و مجارستان، برنامه‌های متعددی پیشنهاد می‌‌شود و تبادلات فرهنگی در قالب حضور در نمایشگاه‌های کتاب بین دو کشور صورت می‌‌گیرد.
کوواچ با بیان اینکه نمایشگاه کتاب یک فستیوال و تجمع فرهنگی بزرگ و بی‌نظیر در تهران است، افزود: نمایشگاه کتاب پل ارتباطی بین نویسندگان و تصویرگران مجارستانی با ایران است تا از این طریق بتوان آثار ترجمه شده به زبان دو کشور را در اختیار مردم هر دو کشور ایران و مجارستان قرار داد.
وی تصریح کرد: بیش از 1400 دانشجوی ایرانی در کشور مجارستان مشغول تحصیل هستند و دانشجویان ایرانی زیادی نیز در دانشگاه علوم مجارستان به تحصیل می‌‌پردازند که می‌‌توانند در آینده مترجمان خوبی برای ترجمه‌ی آثار مجارستانی باشند و آثار مجارستانی را با زبان اصلی فارسی بدون واسطه به زبان فارسی برگردانند.
وی اظهار کرد: موضوع ترجمه بسیار مهم است زیرا هسته‌ی اصلی ارتباط با کشور آثار ترجمه‌ای به زبان اصلی است و با توجه به تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی در مجارستان این تقابل فرهنگی عمیق‌تر خواهد شد.
کوواچ ادامه داد: دانشجویان، سفیران فرهنگی پایدار بین کشورها هستند و باعث توسعه و تحکیم روابط فرهنگی می‌‌شوند، بنابراین توجه به این نکته نیز حایز اهمیت است.
سفیر مجارستان بر تشکیل مرکز فرهنگی بین دو کشور تاکید و خاطرنشان کرد: در این مرکز فرهنگی اگر روی آثار ترجمه شده‌ی نویسندگان دو کشور، برقراری ارتباط با دانشجویان و دانش‌آموزان محصل ایرانی و مجاری تاکید می‌‌کنم معتقد هستم که هزاران برنامه‌ی فرهنگی می‌‌توانند بین سفارت و رایزن‌های فرهنگی بین دو کشور ایران و مجارستان مبادله شود.
وی در پایان از نمایشگاه کتاب تهران به عنوان بزرگترین نمایشگاه کتاب در بین کشورهای توسعه یافته یاد کرد و افزود: در بین کشورهای توسعه یافته این ایران است که با تاریخ فرهنگی چندهزار ساله در زمینه‌ی نشر کتاب، تبادل فرهنگ و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بر سایر کشورهای منطقه سبقت گرفته است.
سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه‌ی نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه‌ی شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.

 
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.