انتشار کتاب « ایران بر روی پرده سینما » در پاریس

انتشارات فرانسوی اسپس و سینی (espace et signe) مبادرت به چاپ جدیدترین کتاب خانم انییس دوویکتور(Agnès Devictor)، استاد دانشگاه سوربون، با عنوان «ایران برروی پرده سینما» نمود.

در مقدمه این کتاب، نویسنده اینگونه آغاز می کند: « دیدن ایران از دریچه نگاه سینماگران انتخابی است که بر اساس شیوه ای که توسط کارگردانان مطرح شده، دنبال می شود و صرفاً با تکیه بر آنچه برخی سایتها از ایران تصویر می کنند، محدود نمی شود. در سینما، سناریوها گاه فاصله اشان با حقایق ایران امروزی کم یا زیاد است.

به گفته خانم دوویکتور، در این میان تصاویری که کارگردانان خارجی و ایرانی از ایران امروزی به ببیننده خود ارائه می دهند، الزاماً نزدیک به هم نیست. به عنوان مثال، کارگردانان خارجی که البته تعدادشان نیز پر شمار نیست، اما از چهره های مطرح عرصه سینمای دنیا هستند، مانند پییر پائولو پاسولینی (Pier Paolo Passsolini)، انییس واردا (Agnès Varda)، بن افلک (Ben Afleck)، هر کدام تصویری خاص خود از کشوری با تمدن غنی و کهن، بر روی پرده سینما برده اند، تصاویری که گاهی پر محتوا و یا گاهی خشن و ملال آور بوده است.

اما گروه دوم سینماگران و از جمله کارگردانان ایرانی هستند، که به تصویر زیبای اغراق آمیزی که به بیننده تحمیل می شود، حمله می کنند و وجه دیگری از جامعه ایرانی را به مخاطب ارائه می دهند و به این ترتیب تصویری امروزی از صنعت سینمای ایران را با سبک و سیاقی ایرانی به دنیا ارائه می دهند.

خانم دوویکتور در ادامه به نام برخی از این سینماگران ایرانی اشاره می نماید که به اعتقاد او تماشگران علاقمند به سینمای ایران را به سوی زوایای دیگری از چهره جامعه ایران هدایت می نمایند. به گفته او، کارهای مرحوم عباس کیارستمی، مجید مجیدی، سمیرا مخملباف، اصغر فرهادی، جعفر پناهی از جمله نمایندگان برجسته سینمای ایران هستند که جنس فیلم های آنها کاملاً متفاوت است.

 

منبع: رايزني فرهنگي ج.ا.ايران - پاريس
پرینت
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.