ساماندهی نسخ خطی فارسی-اسلامی در خارج از کشور

یکی از مقاصد مهم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان راهبر و سیاستگذار فعالیت های فرهنگی بین المللی نظام  برنامه ریزی برای شناسایی حفظ ، ساماندهی ومعرفی میراث تاریخی وعلمی مخصوصا نسخه های خطی واسناد به جای مانده در تمدن اسلامی ایرانی است. 

ایران اسلامی به عنوان كشوری با سابقه تمدنی و فرهنگی كهن از میراث فكری و تمدنی غنی‌ اسلامی ایرانی برخوردار است كه بخش عظیمی از این میراث بصورت دست‌نویس برجای مانده است. هم اكنون علاوه بر صدها هزار نسخه خطی موجود در داخل كشور، تعداد زیادی از این آثار نفیس در خارج از كشور در كتابخانه‌ها، مراكز علمی و یا حتی بصورت مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شود كه برخی از آنها متاسفانه در آستانه نابودی است. از آنجایی كه هر یك از این نسخ حلقه اتصال با پیشینه علمی و فرهنگی ما بشمار می‌آیند و نابودی آنها می‌تواند به فراموشی بخشی از فرهنگ ما بیانجامد توجه جدی به شناسایی، حفظ و نگهداری آنها ضروری است

محققان داخلی به دلایل مختلف از دسترسی به منابع اصیل علوم انسانی و تاریخ تمدن محروم هستند و غالبا از تحقیقات جهت دار بیگانگان و یا منابع دست دوم استفاده می کنند.  در این خصوص كتابخانه مركزی به شناسایی کشورهایی که نسخه های خطی تاریخی- فرهنگی به زبان فارسی در آنجا قرار دارد،پرداخته و اطلاعات ارزشمند میراث اسلامی و ایرانی را در اختیار محققان قرار می دهد. همچنین ضمن بررسی وضعیت نسخ خطی موجود در خارج از کشور و شناسایی کاستی‌ها و آسیب‌های موجود در این حوزه، به منظور ساماندهی این میراث ارزشمند به ارائه راهکارهای موثر در این خصوص می پردازد.

تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.