درباره ما

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تنها سازمان فرهنگی است که مسئولیت معرفی مبانی، اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی، فرهنگ، هنر و تمدن ایران را در خارج از کشور بر عهده دارد. ماموریت اصلی این سازمان مدیریت راهبردی فعالیت های فرهنگی بین المللی ج.ا.ایران است.

كتابخانه مركزی و آرشیو اسناد فرهنگی از بدو تاسیس سازمان در سال 1374 با عنوان مركز اطلاع‌رسانی كار خود را شروع و سپس از سال 1385  به صورت یك واحد مستقل و زیرمجموعه معاونت پژوهشی و آموزشی كار خود را ادامه داد.

این كتابخانه به مثابه پلی میان فرهیختگان، علما، دانشمندان  فرهنگی و دینی داخلی و خارجی محسوب می‌گردد و تلاش دارد تا در پرتو تبادلات فکری و اندیشه ای، به سطح تعامل مطلوب  از طریق ایجاد درک مشترک جهانی دست یابد، این مركز یكی از كتابخانه های تخصصی در حوزه روابط فرهنگی در سطح كشور بشمار می‌‌آیدكه حاوی مجموعه‌ای از كتاب‌ها و نشریات تخصصی بویژه در حوزه مطالعات كشورها، ادیان، ایران شناسی، اسلام شناسی، انقلاب اسلامی ، معارف و علوم انسانی و كتب ترجمه و منتشره  شده در خارج از كشور به زبان های غیر فارسی (بیش از 30 زبان) و دارای 1- بانك اسناد و گزارشهای فرهنگی 2- بانك نسخ خطی 3- بانك مقالات 4- بانك اطلاعات شخصیت های فرهنگی 5- بانك اطلاعات مراكز فرهنگی 6- بانك نشریات 7- بانك دیداری و شنیداری می باشد و قابل دسترسی برای محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی می باشد و از بخشهای زیر تشكیل شده است

الف) بخش امانت  

 این بخش علاوه بر امانت كتب و منابع نسبت به  ارائه خدمات گوناگون در زمینه اشاعه دانش و  اطلاعات به مراجعان ، عرضه اطلاعات كتابشناختی انواع منابع ، و  همچنین  تهیه تازه های نشر و اخبار كتابخانه ای مبادرت نموده است كه در وب سایت كتابخانه به نشانی www.digilib.icro.ir  قابل دسترسی است.

ب) بخش پیایندها و نشریات تخصصی

      در این بخش كتابخانه  ضمن اشتراك سالانه نشریات تخصصی با موضوعات فرهنگی، سیاسی و روابط بین الملل، اجتماعی و دینی ، به نگهداری و بازیابی بولتن ها و نشریات ارسالی از نمایندگی های فرهنگی  خارج از كشور   مبادرت می ورزد.

ج) بخش آرشیو و سازماندهی  اسناد و مدارك فرهنگی

این بخش حاوی آرشیوی از   اسناد  فرهنگی، مذهبی، تاریخی، روابط بین الملل ، گزارش عملكرد  در حوزه پژوهشی و آموزشی، تبلیغی برگرفته از گزارش های ارسالی ادارات تابعه داخلی و نمایندگی های فرهنگی  خارج ازكشور سازمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه است. اسناد پس از بررسی و ارزیابی برای نمایه سازی انتخاب می شود، و سپس به منظور دسترسی محققین اطلاعات در بانك اسناد  ورود اطلاعات می شود اسناد به دو صورت فیزیكی و الكترونیكی قابل بهره برداری می باشد.

د) بخش ساماندهی نسخ خطی


    ه) بخش ساماندهی ارسال كتاب

در این بخش به منظور  ساماندهی و  تأمین منابع اتاق های ایران و كتابخانه های رایزنیهای فرهنگی ج.ا.ا  و مراكز تحقیقات فارسی ج. ا. ایران و  سایر مراكز علمی فرهنگی معتبر در خارج از كشور پس از  نیازسنجی اطلاعات مخاطبان، فهرست منابع  مورد نیاز در چارچوب شیوه نامه ارزیابی ، انتخاب و خرید كتاب به ترتیب اولویت كشورها  تهیه و ارسال می گردد.

ذ) بخش سازماندهی منابع کتابخانه مركزی و كتابخانه های نمایندگی های فرهنگی ج. ا.ایران و اتاق های ایران  در خارج از کشور

این واحد وظیفه  سازماندهی، فهرست نویسی و رده بندی كتابهای كتابخانه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كشور هدف،  ثبت كامپیوتری كتابهای كتابخانه، آموزش اصول كتابداری  كتابدار، تجهیز كلیه كتابخانه به نرم افزار مدیریت كتابخانه و نرم افزار نمایه نشریات و راه اندازی و یكسان سازی  بانك اطلاعاتی كتابخانه های خارج از كشور و بطور كلی سازماندهی هر گونه اطلاعات و پشتیبانی از كتابخانه های اقماری سازمان (رایزنی های فرهنگی) در خارج از كشور  را به عهده دارد.

ف) بخش ساماندهی اتاق های ایران در خارج ازكشور 

این اتاق ها به عنوان کانون‌ اطلاع‌رسانی علمی - فرهنگی ایران در خارج از كشور به پشتیبانی از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در جامعه میزبان ، دسترس‌پذیر ساختن منابع علمی برای مخاطبان فرهنگی ،گسترش شناخت و  ارائه تصویر روشن در زمینه فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، و ایران امروز  مبادرت می ورزند .

در این بخش امور مربوط به تأسیس ، توسعه و حمایت از راه اندازی اتاقهای ایران در دانشگاهها و مراكز علمی معتبر خارج از كشور، ساماندهی و تجهیز اتاق ها به امكانات و منابع ( اسلام شناسی،  ایران شناسی و ...)، پیمایش وضعیت اتاق ها از طریق تهیه و ارسال پرسشنامه ها و ارزیابی عملكرد و رتبه بندی آنها انجام می گیرد.

تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.