معرفی بسته کتاب‌های عاشورایی انتشارات سروش

 

این کتاب‌ها با نام‌های «چراغ هدایت» تألیف آیت الله محمد شجاعی، «ظهر روز دهم» تألیف قیصر امین پور، «همگام با حسین علیه السلام » نوشته اسد حیدر با ترجمه دکتر محمدباقر ذوالقدر،  «حسین علیه السلام عقل سرخ» نوشته دکتر حسن رحیم پور ازغدی، «رود و عاشورا» تألیف فروزنده خداجو، «عقل و عشق در حریم عاشورا» مجموعه سخنان دکتر ابراهیمی دینایی در گفتگو با دکتر منصوری لاریجانی(مجموعه اول برنامه معرفت) و «خورشید از پشت خیزران» مجموعه اشعار احمد عزیزی عرضه شده و مطالعه این بسته به علاقمندان و دوستداران کتاب پیشنهاد شده است.

 

عقل و عشق در حریم عاشورا

برنامه «معرفت» یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران است. این برنامه قریب به پنج سال است که به صورت مستمر پخش می‌شود و سخنان روان و شیوای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در این برنامه سبب جذب مخاطبان گسترده ای شده است.

کتاب حاضر نخستین مجلد از مجموعه کتاب‌های تولید شده از برنامه‌های «معرفت» با عنوان عقل و عشق در حریم عاشورا است که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب برای عامه مردم در کنار خواص اشاره کرد.

 

کتاب «عقل و عشق در حریم عاشورا» روایتی تاریخی از حادثه عاشورا نیست، بلکه در حد خود به مبانی معرفتی این حادثه پرداخته که در آن میان، بحث از عقل و عشق برجستگی بیشتری دارد.

 

استقبال گسترده مردم از این برنامه بار دیگر نشان داد که در میان ایرانیان، بسیاری مردم فرهیخته‌اند که افزون بر ذوق و استعداد ذاتی، علاقه سرشاری به درک مبانی معرفتی، عرفانی و فلسفی دارند. این تجربه ثابت کرد که در صورت بیان عرفان اصیل، جایی برای پرورش و تبلیغ عرفان‌های کاذب و دروغین وجود ندارد. این مجموعه برنامه‌ها به خوبی وفاق قرآن، عرفان و برهان را به مخاطب صاحب بصیرت نشان می‌دهد.

 

پرداختن به آیات و روایات و اشعار بزرگان برای درک بهتر مطالب، از جمله ویژگی‌های این برنامه است که با بیانات شیوای استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در پاسخ به پرسش‌های موشکافانه ای که دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی مطرح می‌کنند، روح مخاطب را با عمق مفاهیم حکمی آیات و روایات همراه می‌کند و افزون بر آن، شعر و ادبیات نیز قریحه لطیف مخاطب ایرانی را می‌نوازد.

این کتاب در 106 صفحه و با قیمت 45000 ریال از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

چراغ هدایت

کتاب«چراغ هدایت»  مجموعه سخنرانی‌های آیت الله محمد شجاعی در خصوص امام حسین علیه السلام و نهضت ماندگار و جاودان عاشورا است که به بررسی و بیان دلایل و درس‌های قیام امام حسین علیه السلام ، تاثیرگذاری شخصیت‌های عاشورایی و حماسه سازان این قیام می‌پردازد.

آیت الله محمد شجاعی محقق، نویسنده و مدرس عرفان اسلامی و از علمای علم اخلاق هستند و اثر حاضر هشتمین مجلد از آثار این استاد گرانقدر و فرهیخته است

کتاب «چراغ هدایت» در هفت فصل به نگارش درآمده است. فصل اول با عنوان حسین علیه السلام بنده بی مانند خدا با فرازی از زیارت مطلقه امام حسین علیه السلام شروع می‌شود و آیت الله محمد شجاعی با ترجمه این زیارت گوشه ای از راه بندگی امام حسین علیه السلام را بیان می‌کند. در فصل دوم خواننده با ثواب گریه برای امام حسین علیه السلام آشنا می‌شود که در بیان آن احادیث و روایات زیادی نیز از سوی آیت الله شجاعی بیان می‌شود و اما فصل سوم نیز در راستای فصل قبل ثواب زیارت امام حسین علیه السلام را بیان می‌کند و از اجر و پاداشی که خداوند بر این زیارت قرار داده است سخن به میان می‌آورد. فصل چهارم مکارم اخلاقی و فضائل وجودی حضرت امام حسین علیه السلام را از منظر احادیث و روایات مورد بررسی قرار می‌دهد و فصل پنجم با عنوان خون سیدالشهداء و اشتداد غضب الهی، قیام سید الشهدا علیه السلام را برای خوانندگان بازگو می‌کند. دو فصل آخر با نام‌های هل من ناصر ینصرنی و قیام مختار ثقفی به زوایای مختلف قیام امام حسین علیه السلام و حوادث بعد از آن که مربوط به قیام مختار ثقفی است می‌پردازد. صفحات پایانی کتاب هم استاد آیت الله محمد شجاعی تذکراتی درباره محرم و حضور در مجالس پربرکت این ماه را با منابع و ماخذ مختلف بیان نموده است.

 

این کتاب در 130 صفحه و با قیمت 60000 ریال از سوی انتشارات سروش برای علاقمندان منتشر شده است.

ظهر روز دهم

قیصر امین پور در منظومه ظهر روز دهم، با استادی و زبان همه کس فهم، در قالب شعر که تأثیرگذاری‌اش از نثر هم بیشتر است و هم ماندگارتر، توانسته است تصویری زیبا از واقعه کربلا و روز عاشورا ارائه کند. حکایت، حکایت رشادت کودکی در آن روز خونین را روایت می‌کند که نویسنده با بازی روان لغات توانسته احساس خوانندگان را با خود همراه سازد.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز و ماندگار این اثر تصویرگری آن است که توسط فیروزه گل محمدی صورت گرفته است. این تصویرگری باعث شده که داستان واقعه کربلا هر چه زنده تر و شکوهمند تر برای خوانندگان تجسم یابد.

کتاب «ظهر روز دهم» در 36 صفحه مصور و با قیمت 35000 ریال از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

 

همگام با حسین(ع)

این کتاب قبل از آنکه یک پژوهش تمام عیار و همه جانبه در خصوص زندگی و قیام امام حسین علیه السلام باشد، نگاهی روایت گونه و گذرا به فرازهای اصلی حیات و مبارزات امام حسین علیه السلام با تأمل بیشتر در حوادث منتهی به شهادت آن حضرت است.

 

نویسنده تلاش کرده تا در اثنای روایت خویش، برابهامات و احیاناً غرض ورزی‌ها در نقل‌های تاریخی نگاهی محققانه بیاندازد. اسد حیدر باتوجه به شناخت عمیقی که دارد در معرفی بافت اجتماعی و ساختار سیاسی شهر کوفه و گرایش‌های قومی، مذهبی و سیاسی موجود در آن، بررسی دقیقی صورت داده است که به فهم درست علت موضع گیری‌های چندگانه و رفتار پیش بینی ناپذیر مردم کوفه کمک می‌کند.

 

بخش عمده منابع مورد استفاده برای تدوین این کتاب، مدارک اهل سنت و نقل‌های تاریخی مورخان سنی است که این امر هرچند از آن جهت که مبتنی بر حداقل‌های مورد قبول دانشمندان سنی در مورد واقعه ای که نقل‌ها بین شیعه و سنی در آن بسیار مورد اختلاف و متفاوت است، ارزش خاص خود را دارد و آن را اثری اسلامی و نه صرفاً شیعی بدل کرده است ؛ از این رو می‌تواند در جهان اسلام مخاطبان بیشتری داشته باشد.

کتاب «همگام با حسین علیه السلام » نگاهی نهضتی، سیاسی و اجتماعی به مسئله دارد و آنچنان که نویسنده خود بدان اعتراف کرده است از ذکر فجایع دردناک و وقایع تکان دهندهٔ واقعهٔ عاشورا و به ویژه حوادث و مصائب اهل بیت علیه السلام پس از عاشورا – جز مواردی محدود و گذرا – اجتناب کرده است. از این رو شرح گوشه‌هایی از آن حوادث آنچنان که در این کتاب آمده است، به هیچ وجه از عظمت حادثه و عمق فاجعه و نامردمی‌ها و دردمنشی هایی که بر خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم گذشته است، نمی‌کاهد. 

این کتاب متنی تاریخی و مملو از اشارات و نکات دینی است و ترجمه آزاد و مفهومی آن می‌توانست به روانی و زیبایی ادبی آن کمک کند، لکن این شیوهٔ ترجمه از اعتبار و اتقان مفهوم و محتوای آن می‌کاست؛ از این رو مترجم تلاش کرده تا عین عبارت را با همه دشواری‌ها؛ به فارسی برگرداند که این امر بر جذابیت بیشتر کتاب و اعتبار آن افزوده است

کتاب حاضر در 332 صفحه با قیمت 120000 ریال از سوی انتشارات سروش منتشر شده است. 

حسین علیه السلام عقل سرخ

کتاب «حسین علیه السلام عقل سرخ» دومین حلقه از سلسله مباحث «طرحی برای فردا» است که حاصل سه جلسه گفتگو در خصوص نهضت امام حسین علیه السلام و آرمان شهدای عاشورا با حسن رحیم پور (ازغدی) است.

رحیم پور، با شیوه مألوف خود، فقط به نقل و روایت وقایع عاشورا نمی‌پردازد بلکه علل این نهضت عظیم را وامی کاود و نتایج آن را تحلیل می‌کند. او عاشورا و نهضت حسین علیه السلام را در بطن زمانه و روزگارش به ما معرفی می‌کند و نشان می‌دهد که کار حسین علیه السلام جزئی از یک فرهنگ بزرگ است که از زمان پیامبر پایه ریزی شده است و تا روزگار ما باقی است .

کتاب حاضر با زبانی ساده وقایع کربلا و حوادثی را که بر اهل بیت علیهم السلام وارد شد را نقد و بررسی می‌کند و زاویه مجزا این واقعه بزرگ را بیان می‌کند.

این کتاب در 120 صفحه و قیمت 25000 ریال از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

رود و عاشورا

کتاب داستان «رود و عاشورا »، حکایت حزین شهادت ابوالفضل عباس علیه السلام است از زبان رود فرات که در عاشورا راهش را بستند و نگذاشتند به امام حسین علیه السلام و یارانش آب برساند.

داستان از مجموعهٔ کتاب‌های کودکان است و برای گروه سنی «ج« نوشته شده است. صنعت تشخیص ( شخصیت بخشی و جان دادن به چیزهای بی روح) صنعت غالب در این داستان کوتاه است.

خواننده رود فرات را زنده تصور می‌کند و با او به ظهر روز عاشورا می‌رود. در بخشی از این کتاب آمده است: "کاش یک سنگ بودم، کویر بودم، صخره یا دشت بودم، اما یک رود نبودم. آخر امروز عاشوراست. امروز آب بسته است و آفتاب جاری. امروز به جای باران از آسمان تیر می‌بارد .

شیوه نگارش این کتاب توانسته شهادت حضرت عباس علیه السلام را به زیبایی تصویر کند و از جان گذشتگی این آقای بزرگ را با استناد به روایات تاریخی بیان کند.

کتاب حاضر در 16 صفحه مصور و با قیمت 5000 ریال از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شده است تا کودکان نیز با این واقعه بزرگ آشنا شوند.

خورشید از پشت خیزران

این اثر مجموعه مراثی و روایت ادبی واقعه کربلا است. در بخش آغازین کتاب با عنوان «سوره یحیا» شکوه‌های حسین بن علی از امتی ناسپاس با نثری زیبا به رشته تحریر در آمده است.

این مجموعه با یک نثر ادبی و 27 قطعه شعر مذهبی با عناوینی از جمله یادگار حیدر، لاله داغ، سلطان عشق، شعله در دامان، جان عشاق، بخش‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

همچنین قطعاتی با عنوان نوحه 1، 2 و 3 در دستگاه‌های ماهور، سه گاه و شور، زیبایی و تازگی خاصی به این مجموعه شعری داده است.

احمد عزیزی در این اثر نشان می‌دهد که علاوه بر شعر در نثر هم از قلم فوق العاده ای برخوردار است و «خورشید پشت خیزران» مجموعه مراثی واقعه عظیم کربلا از زبان شعر است.

چاپ دوم این اثر در 80 صفحه، در یک هزار نسخه و با قیمت 28000 ریال توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به شعر آئینی قرار گرفته است 

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی http://soroushpublishingco.ir امکان پذیر است. 
پرینت
All rights reserved to the Payam Mashreq Communication Engineering Company and Sana 2.0 application